ماموپلاستی

عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه یا بازیابی سایز سینه که به عنوان ماموپلاستی یا پروتز سینه نیز شناخته می شود، با استفاده از پروتز ژل سیلیکون، پروتز محلول نمک یا در برخی موارد از طریق انتقال چربی انجام می شود. این عمل بزرگ کردن سینه یکی از رایج ترین و متداول ترین عمل های جراحی زیبایی است که در حال حاضر انجام می شود و می تواند نتایج رضایت بخش برای تمام خانم هایی به همراه داشته باشد که به دنبال بزرگ کردن سینه، بازیابی یا ایجاد توازن در اعضای بدن خود هستند. علاوه بر جراحی برای بزرگ کردن سینه می تواند از تزریق چربی نیز استفاده کرد همچنین علاوه بر جراحی بزرگ کردن سینه می توان با جراحی اقدام به جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی کاهشی) نمود.

چه زمانی لازم است عمل ماموپلاستی مورد توجه قرار گیرد:
• اگر شما به دنبال دستیابی به یک ظاهر متناسب تر و اعضای بدن مطلوب تر برای خود هستید.
• اگر به دنبال این هستید که لباس های شما روی بدنتان شکیل تر باشد.
• تغییر اندازه و ظاهر سینه به خاطر بارداری، کاهش وزن یا بالا رفتن سن و نیاز به اصلاح آن
• برای بازیابی تقارن در صورتی که یکی از سینه های شما کوچکتر از سینه دیگر است

آیا شما یک نامزد مناسب برای عمل جراحی بزرگ کردن سینه هستید؟

موارد زیر از دلایل رایجی هستند که شما ممکن است به واسطه آنها به دنبال افزایش اندازه سینه خود باشید:
• اعتقاد به کوچک بودن بیش از حد سینه برای بدن شما
• احساس خجالت در زمان پوشیدن لباس شنا یا تی شرت اندامی یا پیراهن های یقه باز
• لباس هایی که برای پایین تنه شما مناسب هستند، برای بالا تنه بسیار بزرگ هستند.
• سینه های شما کوچکتر شده یا سفتی کمتری پس از بچه دار شدن دارند.
• سینه های شما به خاطر کاهش وزن کوچکتر شده است.
• یکی از سینه های شما بطور قابل توجه کوچکتر از سینه دیگر است.

فهرست مطالب [پنهان سازی]

درباره عمل بزرگ کردن سینه

چگونه عمل جراحی بزرگ کردن سینه انجام می شود؟

در عمل جراحی پروتز سینه با استفاده از پروتز ها، جراح یک شکاف در سینه ایجاد کرده و بافت سینه را بالا می کشد و یک کیسه در این ناحیه ایجاد می کند. سپس جراح می تواند پروتز را به داخل کیسه ایجاد شده وارد کند.
یک انتخاب دیگر برای جراحی پروتز سینه استفاده از روش انتقال چربی است که در حقیقت فرآیندی است که در آن جراح چربی مورد نیاز را از بدن خود شما به وسیله لیپوساکسن از بخش های بدن که دارای توده چربی است (همچون شکم، ران ها، یا پهلوها) برداشته و سپس این چربی را در ناحیه سینه تزریق می کند. این فرآیند در حال حاضر در حال بررسی است و به خاطر وجود شواهد تجربی کم، درباره موفقیت آمیز بودن آن نمی توان اظهار نظر دقیق کرد.

پروتز سینه در چه محلی قرار می گیرد؟

عوامل متعدد همچون آناتومی بدن و پیشنهادات جراح شما می توانند نقش تعیین کننده در زمینه چگونگی وارد کردن و نحوه قرارگیری پروتز  سینه داشته باشند. ایمپلنت در یک کیسه وارد می شود که:
• می تواند زیر عضلات سینه یعنی در محل بین بافت پستان و دیواره قفسه سینه قرار داشته باشد.
• می تواند زیر بافت سینه و در بالای عضلات آن قرار گیرد.
در حقیقت امکان وارد کردن پروتز ها بالا یا پایین عضلات سینه وجود دارد. قرار دادن پروتز زیر این عضلات می تواند ظاهر سینه را و وضعیت شیردهی را کمتر تحت تاثیر قرار دهد. جراح پلاستیک معمولاً درباره این موضوع با مسائل مربوط به آن با شما صحبت می کند.

عوارض ماموپلاستی

برای خانم هایی که به دنبال پروتز سینه هستند، مهم است که به خاطر داشته باشند با وجودی که دوام نتایج این عمل برای تمام زندگی آنها در نظر گرفته شده است، اما گاهی اوقات ممکن است به جایگزینی ایمپلنت نیاز وجود داشته باشد. پس از عمل جراحی پروتز سینه، لازم است که شما از معاینات منظم دوره ای برای بررسی وضعیت پروتز ها استفاده کنید.
نتایج پروتز سینه با استفاده از ژل پر کننده سیلیکون برای سال های طولانی مورد بررسی قرار گرفته و پس از جمع آوری اطلاعات تفصیلی و دقیق درباره نتایج آن، FDA استفاده از آن را برای عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه تایید کرده و هیچ رابطه مشخصی بین پروتز ژل سیلیکون و بیماری بافت پیوندی، سرطان سینه یا مشکلات تجدید ساختار مشاهده نشده است. علاوه بر این، FDA تایید کرده که سه شرکت پروتز های سینه را طراحی و توسعه داده و بازار آن را به دست داشته باشند تا به این ترتیب بتوان اطلاعات لازم درباره ایمنی و اثربخشی این روش درمانی را در بلند مدت جمع آوری کرد.
تکنیک های عمل بزرگ کردن سینه و تمام پروتز های سینه به طور مداوم در حال تغییر است و به این ترتیب ایمنی و قابلیت اطمینان این عمل جراحی پیوسته در حال افزایش می باشد. به همین خاطر از جراح پلاستیک خود بخواهید اطلاعات مورد نیاز را برای تصمیم گیری در اختیار شما قرار دهد.

انتخاب های پیش روی ما چیست؟

در هیچ زمان بیش از زمان حاضر انتخاب های فراوان برای بزرگ کردن سینه وجود نداشته است. در ادامه انتخاب های موجود با توجه به سابقه بیماری، ظاهر بدن و اهداف زیبایی شما مورد بررسی قرار می گیرد.
• پروتز های سینه با استفاده از پر کننده های محلول نمک برای پر کردن سینه از آب نمک استریل استفاده می شود. آب نمک مورد نیاز ممکن است در یک اندازه مشخص از قبل پر شده باشد یا پر کردن آن در زمان جراحی انجام شود تا به این ترتیب بتوان تغییرات جزئی در سایز ایمپلنت ایجاد کرد.
• پروتز های سینه با استفاده از پر کننده سیلیکون که در آنها می توان از ژل های نرم و انعطاف پذیر موجود در اشکال و نمونه های مختلف استفاده کرد. تمام پروتز های سینه سیلیکون از قبل پر شده و احتمالاً نیازمند ایجاد شکاف بزرگتر برای جایگذاری در سینه هستند.
• پروتز های سینه با استفاده از ژل سیلیکون چسبنده که به عنوان پروتز های «پاستیلی» یا «شکل پایدار» نیز شناخته می شوند. در این حالت سینه ها با یک ژل چسبنده پر می شوند که از مولکول های سیلیکون گرفته می شود و به این ترتیب اندکی ضخیم تر و محکم تر از پروتز های سیلیکون سنتی هستند. در نتیجه این نوع پروتزها ظاهر بهتری دارد. با وجود تایید استفاده از این روش در آمریکا توسط FDA در سال ۲۰۱۲، این ایملپنت ها در اکثر نقاط جهان از سال ۱۹۹۲ در دسترس بوده اند.
• انتقال چربی از بافت های بدن خود بیمار که در آن چربی مورد نیاز از طریق لیپوساکشن از سایر نقاط بدن که دارای توده چربی هستند برداشته می شود. پس از یک فرآیند آماده سازی و تصفیه، سلول های چربی به داخل سینه شما تزریق می شوند. این حالت روشی است که کمتر از پروتز بزرگ کردن سینه انجام می شود و هنوز مطالعات کلینیکی و تحقیق بر روی ایمنی و اثربخشی آن در حال انجام است.
جراح پلاستیک ممکن است روش های مختلف بزرگ کردن سینه را با یکدیگر ترکیب کند و بافت سینه شما را بالا بکشد تا به ترتیب هر گونه مشکل مربوط به افتادگی یا آویزان شدن سینه را برای شما بر طرف نماید. آناتومی بدن و اطلاعات سلامتی شما نیز علاوه بر انتظارات شخصی بیمار می تواند به شما و جراح کمک کند که در مورد مسائل زیر تصمیم بگیرید:
• بهترین نوع جراحی برای شما
• سایز بهینه سینه شما
• نوع پروتز و شکاف ایجاد شده که به بهترین شکل مناسب نیازهای شما است.

عوامل تاثیرگذار بر اندازه و نوع بزرگ کردن سینه پیشنهاد شده برای شما شامل موارد زیر است:
• سابقه بیماری شما
• اهداف شما برای عمل بزرگ کردن سینه
• چارچوب و توده فعلی بدن شما
• بافت فعلی سینه شما
• اولویت ها و ترجیح شخصی شما درباره اندازه و محل ایجاد شکاف
هدف جراح زیبایی سینه و پرسنل وی کمک به شما برای دستیابی به بهترین نتایج و انجام عمل جراحی بطور ایمن، آسان و راحت تا حد ممکن است.

شکاف های ایجاد شده و زخم های آن برای عمل جراحی بزرگ کردن سینه به چه صورت است؟
یک شکاف می تواند در یکی از چهار محل زیر ایجاد شود:

• برش در زیر سینه: در این حالت برش در زیر سینه و دقیقاً در محل شکاف آن ایجاد می شود.
• برش زیر بغل: در این حالت برش لازم نزدیک زیر بغل یعنی جایی که بازوی فرد به ناحیه سینه می رسد ایجاد می شود.
• برش در ناحیه نوک سینه: در این حالت شکاف زیر لبه نوک سینه ایجاد می شود (ناحیه تیره رنگ اطراف نوک سینه)
• برش در ناحیه ناف: که در این حالت برش مورد نیاز در ناف بیمار ایجاد می شود.
چگونه می توان برای عمل جراحی بزرگ کردن سینه آماده شد؟
جراح به شما دستورالعمل های مشخص قبل از انجام عمل جراحی می دهد، سوالاتی را که شما دارید پاسخ می گوید، جزئیات سابقه بیماری شما را دریافت می کند و یک معاینه فیزیکی برای تعیین مناسب بودن عمل جراحی از شما به عمل می آورد. برای کمک به شناسایی و ردیابی تغییرات ایجاد شده در بافت سینه، جراح پلاستیک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که:
• یک ماموگرام پایه از سینه خود قبل از انجام عمل جراحی تهیه کنید.
• یک ماموگرام دیگر چند ماه پس از عمل جراحی تهیه کنید.

مراقبت های بعد از عمل بزرگ کردن سینه و ریکاوری

جراح می تواند با شما درباره مدت زمان لازم برای بازگشت به حالت عادی فعالیت و کار پس از عمل جراحی صحبت کند. پس از عمل جراحی، به شما و پرستار دستورالعمل های لازم درباره مراقبت های پس از عمل جراحی داده می شود و این اطلاعات شامل موارد زیر است:
• خارج کردن آب سینه در صورت آب آوردن آن
• علائم معمول که ممکن است شما آنها را پس از عمل تجربه کنید.
• علائم بالقوه و احتمالی از عوارض ایجاد شده پس از عمل
زمان ریکاوری بعد از عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه
شما باید توانایی راه رفتن بدون کمک را بلافاصله پس از عمل جراحی سینه داشته باشید. توجه داشته باشید که مهم است شما چند دقیقه در هر چند ساعت برای کاهش خطر ایجاد لخته خونی در ناحیه پا راه بروید.
همواره دنبال کردن همه توصیه های مراقبتی ارائه شده توسط جراح برای بیمار اهمیت زیاد دارد. این موضوع شامل راهنمایی های انجام شده برای پوشیدن لباس های تنگ، مراقبت درباره آب آوردن سینه، استفاده از آنتی بیوتیک در صورت تجویز و سطح و نوع فعالیت هایی است که بیمار می تواند به صورت بی خطر انجام دهد. جراح همچنین جزئیاتی را درباره علائم عادی بعد از عمل و علائم بالقوه مربوط به عوارض احتمالی آن در اختیار شما قرار می دهد. مهم است که شما بدانید مقدار زمان لازم برای ریکاوری پس از عمل بطور جدی بستگی به شرایط خاص بیماران دارد.

هفته اول بعد از عمل پروتز سینه

 • برای دو تا پنج روز اول پس از عمل جراحی، شما ممکن است احساس سفتی یا تیر کشیدن در ناحیه سینه خود داشته باشید.
  • هر گونه پماد یا بانداژ استفاده شده برای عمل جراحی باید ظرف مدت هفت روز برداشته شود. در این حالت ممکن است به شما توصیه شود از یک سوتین محافظ برای بهبود سریع تر استفاده کنید.
  • شما اجازه دوش گرفتن را بین یک تا هفت روز پس از عمل خواهید داشت.
  • اگر در عمل جراحی شما از بخیه خارجی استفاده شده باشد، این بخیه ها تقریباً پس از یک هفته کشیده می شوند. اگر جراح برای عمل جراحی از چسب یا بانداژ استفاده کرده باشد، شما می توانید آن را پس از یک یا دو هفته بدون کمک دیگران و نیاز به مراجعه به پزشک شخصاً بردارید.
  • شما می توانید در طول چند روز یا یک هفته با توجه به شرایط کاریتان به محل کار باز گردید و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.
  • شما باید از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن هر چیزی که باعث ایجاد درد می شود خودداری کنید و فعالیت های شدید یا حرکات کششی در سمت بالا تنه خود را که می توانند باعث ایجاد ناراحتی شوند را محدود کنید.

دو تا شش هفته بعد از عمل پروتز

شما باید حرکت های فیزیکی اضافی را حداقل برای هفته اول پس از عمل جراحی حداقل کنید. پس از این کار، به مقدار زیاد از سینه های خود حداقل برای یک ماه پیش رو مراقبت کنید. با رعایت دستورالعمل ها شما می توانید به راحتی و بدون ایجاد مشکل این دوره را سپری کنید.

مدت طولانی بعد از عمل بزرگ کردن سینه

جراح معمولاً شما را تشویق می کند که از ماموگرام های منظم به تعداد مورد نیاز با توجه به گروه سنی خود استفاده کنید. به دنبال عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه، شما باید به معاینه منظم سینه خود ادامه دهید.

چه مدت نتایج حاصل از عمل ماموپلاستی دوام و ماندگاری دارد؟

در شرایط عادی، نتایج عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه بلند مدت هستند. به هر حال، مهم است که بدانیم که ایمپلنت های سینه در صورت سوراخ شدن نیاز به جایگزینی دارند. همچنین لازم است بطور منظم با جراح در این رابطه ملاقات شود.
جراحی سینه با استفاده از روش انتقال چربی دارای سطح انتظارات متفاوت است که می تواند شامل از دست دادن بخشی از اندازه سینه با گذشت زمان باشد. اندازه سینه شما ممکن است به خاطر شرایط زیر تغییر کند:
• به دنیا آوردن کودک
• بالا رفتن سن
• افزایش یا کاهش وزن
• عوامل هورمونی
• افتادگی سینه
پس از چند سال، اگر احساس شما درباره ظاهر سینه هایتان تغییر کرد، شما می توانید از عمل جراحی ترمیم سینه برای تغییر وضعیت ایمپلنت های خود استفاده کنید یا از لیفت سینه برای بازیابی یک ظاهر جوان تر و شاداب تر برای سینه خود استفاده کنید.

حفظ ارتباط موثر با جراح پلاستیک زیبایی

برای حفظ اطمینان و نیز تایید صحت نتایج عمل جراحی بر روی زیبایی و سلامتی فرد، مهم است که شما بطور منظم به مطب جراح خود مراجعه کرده و وضعیت سینه های خود را مورد معاینه قرار دهید. به این ترتیب شما می توانید هر گونه تغییر ایجاد شده در سینه خود را بررسی کنید و اقدامات درمانی مناسب را اتخاذ نمایید. به هیچ وجه برای ملاقات با جراح در زمانی که شما سوال یا نگرانی خاصی درباره وضعیت خود دارید، خجالت نکشید.

……………………………………

عنوان محبوب ماموپلاستی (Mamoplasty  ) به جراحی ای اطلاق می گردد که در آن جراح به تقویت سینه ، اصلاح شکل و اندازه سینه می پردازد. به طور معمول در ماموپلاستی از ایمپلنت هایی استفاده می شود که بدان ها پروتز سینه یا درست تر پروتز پستان اطلاق می گردد و شامل سه نوع: پروتز سیلیکونی ( Silicone )، پروتز آب نمکی ( Salin  ) و پروتز مرکب (Composite  ) می باشد.

پروتز سینه چیست؟ ( ایمپلنت سینه چیست؟ )
ایمپلنت های سینه یا پروتزهای پزشکی جهت تقویت، بازسازی و یا تغییر حالات فیزیکی و ظاهری سینه مورد استفاده قرار می گیرند. اصلاح ابعاد و فرم، برجسته سازی، ماستکتومی و بازسازی پستان، اصلاح نقص های مادرزادی و تغییر شکل قفسه سینه، همچنین تقویت و زیباسازی سینه از جمله کارهایی است که با ماموپلاستی امکانپذیر می گردد.
سه نوع کلی از پروتز سینه وجود دارند و بر اساس مواد تشکیل دهنده آنها نام گذاری گشته اند که عبارتند از: ایمپلنت آب نمکی، ایمپلنت سیلیکونی و ایمپلنت مرکب.

پروتز سیلیکونی بهتر است یا پروتز آب نمکی؟
از نظر جراحی پروتز های آب نمکی به برش های کوچکتری نسبت به پروتزهای سیلیکونی نیاز دارند زیرا این ایمپلنت ها را ابتدا در زیر پستان قرار می دهند و سپس اقدام به پر کردن آنها با محلول سالین می کنند، ولی در پروتز های سیلیکونی به خاطر اینکه این پروتزها از قبل در اندازه های مختلف پر شده اند بنابراین برای جاسازی آنها برش های بزرگتری مورد نیاز خواهد بود. با اینحال در مقایسه با ایمپلنت های سیلیکونی، ایمپلنت های آب نمکی به علت مشکلات پس از جاگذاری از قبیل ناهمواری و چین و چروک هایی که در شکل سینه به وجود می آیند از محبوبیت پایینتری برخوردارند. پروتز های مرکب نیز دیگر تولید نمی شوند.

1546 65741

دلایل انتخاب ماموپلاستی؟
بسیاری از زنان به این دلیل که احساس می کنند سینه هایشان بسیار کوچک است ماموپلاستی را انتخاب می کنند ولی دلایل دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از: از دست دادن حالت سینه ها پس از دوران بارداری و شیردهی، تغییرات هورمونی پس از یائسگی، ناهنجاری های بدنی، عدم تطابق سینه ها و نیاز به اصلاح و بزرگ کردن پستان پس از سرطان.

به طور کلی ماموپلاستی در زمینه های زیر کاربرد دارد:

زیبایی: زنانی که به طور ژنتیکی و طبیعی مستعد قفسه سینه صاف و سینه های کوچک می باشند جهت رسیدن به زیبایی و تعادل در اندامشان اقدام به ماموپلاستی می کنند.
اصلاحی یا درمانی: مواردی وجود دارد که به طور طبیعی سینه ها با هم مطابقت نمی کنند و یا شکل های متفاوت و ناهمواری دارند. در این موارد از ماموپلاستی به عنوان روشی اصلاحی بهره گرفته خواهد شد. همچنین عمل ترمیمی پستان جهت اعمال درمانی پس از سرطان الزامی می باشد.
تغییرات هورمونی: به طور کلی پس از دوران شیردهی و یا یائسگی سینه ها افتاده، کشیده و بد حالت می شوند. یا چنانچه شخصی در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از وزنش را از دست بدهد ممکن است دچار مشکلات فوق گردد. در این موارد جهت بازگرداندن ثبات و استحکام به قفسه سینه ماموپلاستی بسیار موثر خواهد بود.
اثر زمان: زمان یک عامل غیر قابل کنترل در زندگی همه است و آثار آن پس از رسیدن به سن خاصی قابل مشاهده خواهد بود. در این بین زنان با از دست دادن زیبایی طبیعی شان بیشتر آسیب می بینند. ماموپلاستی با تقویت پستان باعث لغو اثرات زمان شده و زیبایی و طراوت را به سینه ها باز می گرداند.

تاثیرات ماموپلاستی از نظر روانشناسی؟
با توجه به مطالعاتی که در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در کشورهای اروپایی و آمریکا صورت گرفته است و نتایجی که از این تحقیقات حاصل شده به این نتیجه می رسیم که ماموپلاستی و برجسته سازی سینه در زنان با افزایش اعتماد به نفس آنها باعث رضایت بیشتر آنان از زندگی می شود. همچنین با توجه به اینکه پروتز سینه درحفظ زیبایی و طراوت سینه ها بسیار موثر می باشد از نظر تمایلات جنسی نیز بسیار مفید هستند.

محبوب ترین برش ها برای گذاشتن پروتز سینه :
چه ایمپلنت آب نمکی و چه ایمپلنت سیلیکونی در بسیاری از مواقع از طریق برشی کوچک که در زیر پستان ایجاد می گردد در سینه قرار داده می شوند. اما برای کارگزاری پروتز سینه مکان های دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از: برش از زیر بغل، برش از ناحیه هاله و نوک سینه، برش از ناحیه ناف شکم و برش از زیر پستان.

974620

عوارض پس از جراحی پروتز سینه:
پس از جراحی مشاهده تورم و کبودی در اطراف ایمپلنت سینه و زیر بغل طبیعی است. همچنین ممکن است دچار اسپاسم عضلانی گردید که می تواند ناراحت کننده باشد ولی معمولا طولانی مدت نیست.
شما مقدار کمی زخم در جای برش مشاهده خواهید کرد که جهت به حداقل رساندن جای زخم ها می توانید از داروهای موضعی بهره بگیرید. همچنین تا بهبودی زخم ها شما باید از بلند کردن اجسام سنگین، حرکت های شدید و کشش در محل جراحی به شدت اجتناب نمایید. در طول روند بهبودی جلوگیری از تابش مشتقیم نور خورشید بر روی سینه ها و محل برش اجتناب ناپذیر می باشد.
دقت و مداومت در استفاده از داروهای تجویز شده از سوی جراحتان در کنترل درد، تورم و مشکلات ناروا بسیار سودمند خواهد بود. لذا استفاده از لباس مناسب حمایتی ( که توسط جراح فراهم می شود ) در تسریع بهبودی و زیبایی سینه ها بسیار کارآمد می باشد. همچنین انتخاب حالت مناسب در موقع خوابیدن نیز در کاهش میزان تورم مفید است.

9887